Potrošači sve manje koriste gotovinu. Umjesto toga, oni sve češće koriste kreditne i debitne kartice, kao i mobilne aplikacije za većinu svojih transakcija, što je činilo 60% ukupnih plaćanja u 2021. godini.
Da bi rasla, preduzeća moraju držati korak s trendovima. To znači da odaberete procesor kreditnih kartica koji efikasno podržava vaše poslovanje.
Da bismo vam pomogli da napravite pravi izbor, okupljamo petnaest procesora kreditnih kartica za mala preduzeća i njihove ključne karakteristike. Hajde da zaronimo.
Saznajte više o HubSpotovom softveru za plaćanja
- Šta je procesor kreditnih kartica?
- Šta tražiti u procesoru kreditnih kartica
- 15 procesora kreditnih kartica za mala preduzeća
Šta je procesor kreditnih kartica?
Prilikom plaćanja karticama uključene su tri kompanije: kompanija za kreditne kartice, poslovanje i procesor kreditnih kartica. Procesor kreditnih kartica prenosi sredstva sa računa kreditne kartice u posao.
Mnogi od ovih procesora također rade za debitna ili elektronička plaćanja čekovima.
Osim toga, procesori kreditnih kartica mogu obezbijediti automatska plaćanja u klirinškoj kući (ACH) koja su plaćanja koja se kreću direktno sa vašeg računa na račun preduzeća za koje plaćate. Obično ove vrste plaćanja dolaze sa računa za automatsko plaćanje.
Procesori kreditnih kartica se ponekad nazivaju procesori plaćanja .
Šta tražiti u procesoru kreditnih kartica
- Sigurnost i reputacija
- Troškovi
- Kompatibilnost
- Pouzdanost
- Neophodna oprema
- Koje kartice i vrste plaćanja su podržane
Preduzeća moraju optimizirati svoj novčani tok da bi rasla – što uključuje preuzimanje više vrsta plaćanja. Ako već niste, počnite odabirom efektivnog procesora kreditnih kartica.
Odabir procesora za kreditne kartice počinje sa znanjem na što tražiti. Vlasnici preduzeća trebaju imati na umu sljedeće stavke kada započinju pretragu.
1. Sigurnost i reputacija
Jeste li znali da se svake dvije sekunde pojavi nova žrtva krađe identiteta ? Mnogi od ovih incidenata uključuju kreditne kartice. Prevara i krađa predstavljaju stalnu prijetnju preduzećima i potrošačima.
Zaštita vašeg poslovanja od ovih prijetnji uključuje pronalaženje kreditnog procesora koji ispunjava i pridržava se sigurnosnih standarda.
Vijeće za sigurnosne standarde industrije platnih kartica (poznato kao usklađenost s PCI) razvija smjernice za osiguranje sigurnosti podataka. Pripazite na PCI usklađenost kada krenete u pretragu procesora kreditne kartice.
Osim toga, potražite zahtjeve za verifikaciju kartice (CVV) za sve kupovine, usluge verifikacije adrese (AVS), enkripciju lokacije sa slojem sigurnih utičnica (SSL) i softver za sprečavanje prevara.
Sigurnosne revizije ne prestaju kada pronađete procesor plaćanja. Trebali biste rutinski sami kontrolirati svoje programe kako biste bili sigurni da su informacije vaših korisnika sigurne.
2. Troškovi
Još jedno razmatranje je trošak procesora kreditne kartice. Izbjegavajte opcije izvan vašeg budžeta koje će vam uništiti krajnji rezultat.
Troškovi će se razlikovati od kompanije do kompanije. Da biste izbjegli preplatu, potražite brend koji nudi jasne cijene i naknade. Skrivene naknade mogu vam iscrpiti finansije i moral.
3. Kompatibilnost
Kao malo preduzeće, verovatno već imate uspostavljenu infrastrukturu za plaćanje.
Moraćete da se uverite da je ono što imate kompatibilno sa softverom koji obezbeđuje kompanija za obradu. U suprotnom, morat ćete napraviti promjene na svojim sistemima ili se prebaciti na drugog provajdera.
Još jedno pitanje kompatibilnosti je povezivanje vaših sistema zajedno. Upravljanje zalihama i računovodstvo mogu postati složeni i zamorni ako su svi aspekti odvojeni. Ove ključne komponente treba spojiti kako bi mogle raditi zajedno na pojednostavljivanju tokova posla.
4. Pouzdanost
Kada je u pitanju odabir pravog procesora kreditnih kartica, korisnička služba bi trebala biti na prvom mjestu. Potreban vam je procesor koji je dostupan i od pomoći kada se pojave problemi, tako da ih možete brzo riješiti.
Također biste trebali uzeti u obzir vremensku zonu u kojoj se nalazi procesor kreditne kartice. Ako vam se radni dani ne preklapaju, da li imaju opcije samoposluživanja? Imaju li chatbot? Da li nude podršku 24/7?
Osim toga, pitajte koliko često i dugo održavanje obično traje. Ako se njihovo održavanje preklapa s vašim vršnim prodajnim vremenima, to bi moglo naštetiti vašem novčanom toku. Stalno i nepredvidivo održavanje također prekida proces kupnje kupaca i može odvratiti potrošače od kupovine od vas u budućnosti.
5. Potrebna oprema
Gdje posluje vaše poslovanje utječe na opremu koja vam je potrebna. Za obavljanje transakcija trebat će vam pristupnik za plaćanje. Ako je vaše poslovanje u potpunosti na mreži, morat ćete imati online portal.
Preduzeća koja zahtijevaju lična plaćanja obično trebaju fizičku mašinu za obavljanje transakcija.
Fizički terminali uključuju eksternu mašinu za kreditne kartice, dva-u-jednom prodajno mjesto (POS) i terminal za kreditne kartice, ili dodatak koji se spaja na mobilni uređaj. Cijene ovih proizvoda će se razlikovati od poduzeća do poduzeća. Obavezno uključite ove brojeve u svoj ukupni trošak za procesor kreditnih kartica.
Ako vam je potrebno više od jedne fizičke platne stanice, obavezno uključite troškove svih terminala koje namjeravate kupiti. Takođe, želite da budete sigurni da je proizvod koji kupite pouzdan i kompatibilan sa vašim trenutnim podešavanjem.
Kako bi izbjegli fizički terminal, neke kompanije će se odlučiti za online portal kojem se pristupa putem QR koda ili linkova za plaćanje. Međutim, ova metoda nije prikladna za sva poduzeća.
6. Koje kartice i vrste plaćanja su podržane
Najčešće vrste kartica su Visa, Mastercard, American Express i Discover. Poželjet ćete i softver koji može obavljati beskontaktne transakcije. To omogućava kupcima da koriste Apple i Google pay.
Nažalost, svaka dodatna usluga obično znači dodatni trošak. Da biste smanjili troškove, možete ukloniti neke od ovih opcija iz svog plana.
15 procesora kreditnih kartica za mala preduzeća
Sada kada znate šta da tražite, vreme je da istražite svoje mogućnosti. Pregledajte listu od 15 procesora kreditnih kartica za mala preduzeća u nastavku kako biste pronašli svoj savršeni spoj.
1. HubSpot Payments
Najbolja vrijednost za uloženi novac
HubSpot Payments prihvata sve glavne kreditne kartice, ACH plaćanja i ponavljajuća plaćanja. Osim toga, možete ugraditi veze za plaćanje u tekstove i e-poruke — sve uz korištenje slojevite sigurnosti kako biste zaštitili svoje poslovanje i svoje klijente.
Cijena: 2,9% transakcija za sve korisnike Sales Hub-a sa sjedištem u SAD-u sa početnim računom ili više.
2. Square
Najbolja integracija aplikacija treće strane
Square je najpoznatiji po svojim terminalima za mobilno plaćanje, ali nude i POS sisteme i druge tipove terminala.
Osim toga, Square se može povezati s aplikacijama trećih strana, tako da možete nastaviti koristiti usluge koje već rade za vas. To uključuje Mailchimp, Groupon, Poptin i još mnogo toga.
Cijena: Square nudi tri različite vrste planova plaćanja:
- Besplatan plan.
- Plus plan, koji košta 29 dolara mjesečno.
- Premium plan, gdje mjesečni troškovi variraju ovisno o odabranim funkcijama.
Osim toga, svi planovi podliježu naknadama po transakciji. Pogledajte strukturu naknada u nastavku.
- Prisutne transakcije karticom: 2,6% + 0,10 $
- Transakcije bez kartice: 2,9% + 0,30$
- Transakcije sa ključem: 3,5% + 0,15 USD
3. Helcim
Najbolje za rastuća preduzeća
Helcim se ponosi transparentnošću i poštenjem. Prihvataju sve glavne kreditne kartice, kao i Google i Apple Pay. Osim toga, njihova korisnička služba ima predstavnike uživo.
Cijena: Stope koje nudi Helcim se skaliraju na osnovu obima transakcija. Veći obim transakcija dovodi do nižih transakcijskih stopa. Dolje navedene stope su prosječne i po transakciji.
- Lične transakcije: 1,86% + 0,08 USD
- Prijavljene i online transakcije: 2,40% + 0,25 USD
- Bez ugovora, mjesečnih naknada ili skrivenih naknada.
4. Stripe
Najbolje za globalne trgovce
Stripe nudi cijene po transakciji s preko 100 funkcija koje možete izabrati. Neke od njihovih karakteristika uključuju globalna plaćanja, 24/7 telefon, podršku za ćaskanje i e-poštu, objedinjena kontrolna tabla.
Stripe pruža podršku vlasnicima kartica u više od 195 zemalja s lokalnim opcijama plaćanja za smanjenje stope konverzije.
Cijena: Stripe naplaćuje naknadu po transakciji. Nema podešavanja, mjesečnih ili skrivenih naknada. Redovni plan košta 2,9% + 0,30 USD po transakciji. Prilagodljivi planovi razlikuju se po cijeni.
5. Paypal
Najbolje za opcije plaćanja
Paypal je vjerovatno najpoznatiji, a njegov sistem je jednostavan za postavljanje i korištenje.
Plaćanje se može izvršiti lično ili online. Omogućuju plaćanje kreditnim karticama svih velikih kompanija za kreditne kartice. Naravno, možete plaćati i putem PayPal-a i Venmo-a, kao i digitalnih novčanika kao što je Apple Pay.
Cijena: Paypal-ovi troškovi variraju, tako da smo uključili njihove najniže i najviše naknade za referencu. Nema skrivenih naknada ili mjesečnih obaveza.
- Lične, QR, PayPal/Venmo transakcije kreću se po 1,9% + 0,10 USD po transakciji.
- Dodatne naknade se primjenjuju na uplate iznad 10,00 USD.
- Online plaćanja koštat će 3,49% + 0,49 USD po transakciji.
6. CardX
Najbolje za transakcije kreditnom karticom
CardX poznaje zamršenosti zakona o usklađenosti kreditnih kartica i radio je na stvaranju rješenja koja osiguravaju usklađenost. Mnoga od ovih rješenja ugrađena su u njihov softver.
Uz CardX, možete osigurati da vaši klijenti imaju sigurne, jednostavne transakcije karticama.
Cijena: Za transakcije kreditnom karticom, naknada za obradu se prenosi na kupca u iznosu od 3,5%. Trgovci će snositi naknadu od 1% + 0,25 USD za plaćanja debitnom karticom, a na potrošača se ne primjenjuje nikakva naknada. Dodatno, troškovi terminala variraju od 30 do 35 dolara mjesečno.
7. Shopify
Najbolje za e-trgovinu
Ako vaše poslovanje uključuje online komponentu, razmislite o Shopifyju. Njihova platforma nudi rješenja za online i lično plaćanje.
Shopify omogućava korisnicima da ugrade rješenja za plaćanje, omoguće sigurnu naplatu i prilagode iskustvo kupovine na mreži. Osim toga, njegova web stranica nudi razne resurse za učenje koji će vam pomoći da razvijete svoje poslovanje.
Cijena: Dostupni su mjesečni i godišnji planovi. Radi jednostavnosti, uključili smo samo njihove mjesečne troškove plana.
- Osnovni mjesečni plan: $29
- 2,9% + 0,30 USD po online transakciji
- 2,7% + $0,00 po ličnoj transakciji
- Napredni plan: 299 USD
- 2,4% + 0,30 USD po online transakciji
- 2,4% + 0,00 USD po ličnoj transakciji.
8. Stax
Najbolje za poslovanje u zdravstvu
Stax ima za cilj da pojednostavi poslovanje vlasnicima preduzeća tako što ima platformu sve-u-jednom sa demonstracijama koje su dostupne na zahtev.
Oni koji vode operaciju zdravstvene zaštite moći će klijentima ponuditi planove plaćanja i zakazana plaćanja za kasnije datume. Također možete prihvatiti beskontaktne transakcije lično i digitalno.
Cijena: Ova platforma zasnovana na pretplati ima tri različita nivoa koji se naplaćuju mjesečno. Pogledajte planove u nastavku.
- Plan rasta: 99 dolara
- Pro plan: 159 USD
- Ultimate: $199
9. Payline
Najbolje za niske stope transakcija
Payline je procesor kreditnih kartica sa uslugama za lična i online plaćanja. Njihov fokus je na niskim transakcijskim naknadama. Plus, Payline može prihvatiti sve glavne marke kreditnih kartica.
Cijena: Payline naplaćuje mjesečnu pretplatu, kao i naknadu za svaku transakciju. U nastavku pogledajte troškove ličnih i online usluga.
- Lične usluge: 10,00 USD mjesečno
- 0,4% + 0,10 USD po transakciji
- Online usluge: 20,00 USD mjesečno
- 0,75% + 0,20 USD po transakciji
10. Payment Depot
Najbolje za cijene na veliko
Payment Depot nudi model članstva umjesto da uzima postotak od svake uplate. Na ovaj način trgovci ne moraju povećavati cijene da bi pokrili troškove transakcije.
Njihova oprema je također uključena u cijenu pretplate, a tipovi terminala prihvataju širok izbor opcija plaćanja.
Cijena: Troškovi se kreću od početnog paketa od 59 USD mjesečno do plana rasta od 99 USD mjesečno. Dodatno, postoji kalkulator stope tako da možete vidjeti da li će vam Payment Depot uštedjeti novac.
11. National Processing
Najbolje za planove specifične za industriju
National Processing se fokusira na planove za različite industrije. Neke od njihovih industrijskih opcija su maloprodaja, e-trgovina i restorani.
Virtuelni terminal dostupan je onima koji koriste samo online i telefonske narudžbe. U ovim slučajevima neće biti potrebno kupovati hardver.
Cijena: Većina planova ima mjesečnu cijenu od 9,95 USD. Njihove transakcione naknade mogu biti niže do 0%, ali ćete platiti veći mjesečni trošak.
12. Dharma Merchant Services
Najbolje za neprofitne organizacije
Dharma merchant services je još jedan procesor koji opslužuje različite industrije. Kada rade sa dobavljačima i dobavljačima, biraju lokalne i održive dobavljače kada je to moguće.
Cijena: Cijena varira od industrije do industrije, a potpuni detalji su dostupni na njihovoj web stranici. Tipično, planovi počinju od 25 USD mjesečno plus naknade za transakcije. Neprofitne organizacije imaju najnižu stopu od 20 USD mjesečno.
13. ProMerchant
Najbolje za maloprodaju i restorane
ProMerchant nudi rješenja za obične poslove, kao i za online trgovce.
Za one koji se smatraju visokorizičnim, postoje usluge dostupne i za vaše poslovanje. ProMerchant također može odobriti vaš račun za samo dva sata.
Cijena: Postoje dva plana cijena. Razmjenska fiksna plus stopa dostupna je za mjesečni trošak nakon odobrenja. Obrada bez troškova dostupna je za maloprodajne i restoranske poslove. Troškovi se prebacuju na kupce, tako da trgovci na malo ne moraju plaćati naknade za obradu.
14. Flagship Merchant Services
Najbolje za mala preduzeća sa programom lojalnosti
Flagship nudi rješenja za lična, mobilna i online plaćanja. Clover proizvodi čine većinu njihove ponude terminala koji omogućavaju plaćanje čipom, beskontaktno, prevlačenje i mobilno plaćanje svim glavnim kreditnim karticama.
Flagship također ima dodatne funkcije kao što su gotovinski predujmovi trgovaca, portali za upravljanje poslovanjem i podrška za digitalni program lojalnosti.
Cijena: Cijena je dostupna na upit.
15. PaymentCloud
Najbolje za trgovce s visokim rizikom
PaymentCloud se fokusira na visokorizične trgovce. Neki od njihovih alata se koriste za praćenje i praćenje povraćaja sredstava, tako da se situacije mogu riješiti prije nego što postanu blokade.
PaymentCloud-ova rješenja pokrivaju lične, online i mobilne transakcije. Oni također dozvoljavaju trgovcima da prihvate kriptovalute kao oblik plaćanja.
Cijena: Kao i kod nekih drugih procesora, njihovi troškovi variraju i ovisit će o vašim jedinstvenim potrebama. Oni nude sljedeće modele cijena.
- Razmjena plus/postotna marža (ili cijena +)
- Flat Rate
- Višeslojni/(E)RR
- Doplata
Odabir pravog procesora kreditne kartice
Postoji nekoliko opcija procesora kreditnih kartica dostupnih malim preduzećima. Na osnovu vašeg poslovnog plana, morat ćete uzeti u obzir troškove, sigurnost, opremu i alate kada birate svog provajdera.
Počnite tako što ćete napraviti listu funkcija koje morate imati i budžetskih ograničenja. Odatle pogledajte koji procesori kreditnih kartica najviše odgovaraju vašem poslovanju.
Kiara Taylor